SERGİLER
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Açık Hava Sergileri
Geçmiş Sergiler

Luigi Ballarin - Bir Yol / One Way

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, Luigi Ballarin'in ' Bir Yol / One Way sergisine ev sahipliği yapıyor!

Bir İstanbul aşığı olan ve 2013 yılından beri Beyoğlu'nda ikamet eden oryantalist İtalyan sanatçı Luigi Ballarin, küratörlüğünü Beste Gürsu'nun yaptığı, 30 eserden oluşan sergisinin ilk etabını, Mevlânâ haftasına denk gelen 10-20 Aralık 2019 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu'nda siz sanatseverlerin beğenisine sunmakta.

BİR YOL

Tüm sanat disiplinlerinde zamansal, mekânsal, manevi ve sosyal hayat gibi değerleri  göz önüne aldığımızda, sanatçının ve sanatının anlatım ve aktarımlarına daha net bir şekilde ulaşırız. Mevlânâ, Yunus,  Geylâni, Harakânî, Arabî, Şems, Sadi… Büyük bir zerafet ile kaleme aldıkları zarif anlatımları ve şiirleri…

Mevlânâ'nın,  manevi  alem  zenginliğini, aşkı ve vuslatı anlatımı aslında tüm zamanlarda ve tüm şartlarda insanın hayatına dokunan, insanı düşündüren ve  ruhuna işleyen inceliklere sahiptir.  Yol birdir aslında. Bir sanatçının sanatsal sürecini, dönemlerini dikkate aldığımızda geçtiği yollar ''Hamdım, piştim, yandım'' değil midir? Bir sanatı, bir sanatçıyı, bir eseri anlamaya çalıştığımızda ise yine Mevlana'nın dediği gibi ''Onun içindeki içindedir'' değil midir?

Gitmediği ve görmediği toprakları büyük bir aşk ile tuvaline aktaran Luigi Ballarin ise soyut anlatımların içine yerleştirdiği ruhu belirgin bir şekilde aktarmakta ve algılatmaktadır.

Sanatın anlatım gücünü; samimi, içsel, birleştirici ve merak uyandırıcı bir şekilde kullanan sanatçının eserlerindeki anlatımlar bir çekim kuvveti oluşturmaktadır. Onun günümüz oryantalizm ekolü ve oryantalist sanatçı kavramının çok üstünde bir duygu yoğunluğu ile resmettiği eserlerini okuyabildiğinizde, her figürün, her fırça darbesinin ve her rengin cesurca, adeta yaşarcasına tuvale yansıdığını anlamak mümkündür.

Batı ile doğu köprüsünü kurarken edindiği bilgi, deneyim ve öğretiler, büyük bir hayranlıkla yaşamında ve sanatında ağır basan doğunun zengin kültürü, yaşamının her noktasında toplumsal adalet ve kültürel diyaloglar birleşkesi ile şeffaf bir şekilde ön plana çıkmaktadır.

Luigi Ballarin, gizemli bazen de kendini tekrar eden bir dünyada görünenin oldukça ötesine gitmektedir. İşte bu ''Hamdım, piştim, yandım'' halidir. Sanatçı kendini ve sanatını ise şöyle ifade etmektedir; ''Çok sık duyduğumuz ve kullandığımız ''İnşallah''  kelimesi ''eğer Allah isterse'' anlamını taşımaktadır. Ben de bu isteğe uydum. Sanatım ile bu güzel dünyayı aktarmaya çalışıyorum''.

Yol bir'dir aslında. Luigi Ballarin'nin bu Bir Yol'da kurduğu köprüler ile gizemini koruyan ve büyük bir feyz ile ürettiği eserleri ''Onun içindeki içindedir''.

Beste Gürsu
Küratör

 

LUIGI BALLARIN

1959 Venedik doğumlu sanatçı, genç yaşlarda ziyaret ettiği diğer Avrupa ülkelerinde 1700'lü yılların "gezgin ressamlarının" görsel hazinesini elde etti.

1993'de başlayan resim yolculuğunda, sanatı ile çok kısa sürede; İtalya'da sanat fuarlarına, karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı.

1996 yılında Arabistan yolculuğu uzun bir ikamete dönüşünce onun resimsel dilini oldukça etkiledi. Arap dünyasına bakışı, kendisine daha az tanımsal ama daha fazla özgür kişisel yeni bir diyalektik sağladı. Bu dönemde Dubai, Sharjah International Bienali, Bahreyn, Al Rwaq Gallery Manam, Kuveyt vs. gibi pek çok yerde kişisel sergiler açtı, karma sergilerde yer aldı. Bu devre ait eserleri bu şehirlerdeki pek çok özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Venedik'ten Roma'ya taşındı ve yeni bir atölye açtı. Roma'da ürettiği eserlerinde, İslam atmosferlerinin renksel zıtlıklarını yeniden yorumlayarak sanatında yeni bir döneme başladı. Bu dönemdeki eserlerini, "O topraklara her döndüğümde, sessizlik, kokular, gölgeler, çöllerin ezilmiş kumları… Bu uzak diyarları ziyaret edip yaşamanın eşsiz ve yoğun bir deneyim olduğunu söyleyebilirim'' diye tanımlayan Ballarin İstanbul'da ilk sergisini 2013 yılında açtı.

Sergi, Bienal, Fuarlardan  Seçmeler;

Art Rooms Roma 2019 /  Meraviglied'Oriente Galleria  Medina  Rome 2019 /  İslam ve İbadet Yunus Emre Enstitüsü Roma 2019 /  Anselmo e Meral spazio Foyer Trento 2019 /  L'arcano in noi Tuscania Viterbo Bisanzio e la dogaressa Spazio Micromega Venezia 2019 / Sensum  Rome art week Club 55 Rome 2019 / The afro-chinesearts festival  Assuan Egypt 2019 / Sguardo a Levante International Roma Büyük Cami Galerisi  2019 / Ramart Platform İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi  2018 /Art Rooms London  2018 / Art Rooms Rome 2018 /  ''Luigi Ballarin'' Bistrot de Venezia 2018 / ''Doğunun Renkleri'' The Collection Vittoria Veneto Roma 2017 / ''Batı ve Doğu arasında bir Köprü'' Venedik Bienali'ne eş zamanlı Conferance Hall Union Lido Cavallino Treporti  2017 / ''Yabancı Sanatçılardan Geleneksel Türk İslam Sanatları'' Yunus Emre Enstitüsü Roma 2015 / Gallery Art and Life ''Süreklilik'' 2013 / Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi''Açıl Susam Açıl'' 2011 /  İstanbul, Tüyap Sanat Fuarı / Mc Art Montecarlo / ArtePadova / Immagina Reggio Emilia /Personale T Gallery Marghera Venedik / Collettiva Palazzo Unisco /Kelekian Art Gallery  Beirut Lübnan / Performance Man Gallery Sırbistan /  Londra Bienali / Tad Concept Store Roma / Spazio Eventi  Libreria Mondatori Venedik / Malta Bienali/ Celeste Ödülü San Gimignano / Arte Seduta – Vitarte Viterbo /Gli Spaventapasseri /Auditorium Roma Müzik Parkı / Tornanogli Spaventapasseri /Caffè Letterario Roma / Cinecittà Evento Sotto Le Stelle Campus Cinecittà Roma / La Testanella  Moda  Auditorium Roma / Cento Alberid'Autore Pio Sodaliziodei  Piceni Roma / Noi Diversi Caffè Letterario Roma / Gli Attaccapanni/ Caffè Letterario Roma /Biennale D'Arte Italiana Galleria La Chimera Lecce / L'artenelleuova di  Pasqua Ara Pacis e Finarte Roma /  La sediad'artista Moa Casa Nuova Fiera di Roma / 1000 artisti perl'Unitàd'Italia  Mitreo Roma /  Mostra Noi Diversi  Spazio B quadro Palermo / Casa d'aste Babuino Papi and Papy  Roma / Asta di beneficenza Hotel Hassler  Roma / Personale Galleria  Monty&Co – Roma / Sopraffactions Galleria Monty& C. Roma / Human Rights Complesso Monumentale Real Sito Belvedere di S.Leucio Caserta.

 Sergi Kataloğu İçin Tıklayınız!!!

Sergi Takvimi: 10-20 Aralık 2019

Açılış: 10 Aralık Salı

Saat:18.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu

 

 

Paylaş